O instrumencie

W średniowieczu nazwą flażolet określano cienki flet podłużny z sześcioma otworami palcowymi i skalą rozpoczynającą się od dźwięku d2, o długości o połowę mniejszej od poprzecznego fletu ALBOGON.

W 1581 roku, w Paryżu, Sieur de Juvieny, zbudował odmianę instrumentu nazywaną FLAŻOLETEM FRANCUSKIM, a w 1803 William Bainbridge, w Londynie wykonał tzw. FLAŻOLET ANGIELSKI.

Juliusz Słowacki ..."Więc ja przepiszczę
Na hebanowym moim flażolecie
Tę noc, przepędzę ją najlepiej w świecie."

Juliusz Słowacki
Podróż do Ziemi ¦więtej z Neapolu

SŁOWNIK TERMINOLOGICZNY ZABYTKÓW, tak definiuje hasło FLAŻOLET, flassinet, flaszynet ... występuje w dwóch odmianach f. francuski ...; f. angielski.
W Polsce znany w XVIII / XIX w. jako FLECIK POLSKI.

Warszawa 1995, Ministerstwo Kultury i Sztuki,
Generalny Konserwator Zabytków

W LATACH 1821-1836, Józef Niedzielski - muzyk i pedagog wydał, co najmniej 11 prac na flecik polski, m.in. szkołę gry, fragmenty arii operowych i tańce polskie.

Andrea Corr W 1843 roku Robert Clarke, w Menchester'ze rozpoczął masową produkcję tanich, blaszanych flażoletów, nazywanych również TIN WHISTLE lub, ze względu na niską cenę PENNY WHISTLE.

Na przełomie XIX i XX wieku wielu badaczy polskiej muzyki tradycyjnej wymieniało z nazwy flażolet oraz opisywało drewniane i blaszane piszczałki podłużne z sześcioma otworami palcowymi - m.in.: Oskar Kolberg w odniesieniu do Kujaw lub Jan Tacina na łamach Kalendarza Beskidzkiego - instrumenty ¦ląska Cieszyńskiego.

Adam Chętnik przedstawił "Instrumenty muzyczne na Kurpiach i Mazurach" i podał szereg przykładów występowania drewnianych i metalowych piszczałek sześciootworowych. Przytoczył też jedną z kolęd kantyczkowych, gdzie mowa o przygodzie pastuszka biegnącego do Betlejem:

Jak gonił, uronił piszczałkę mosiężną,
Z tej szkody, przygody biedę miał potężną


Olsztyn 1983 r., Wydawnictwo Pojezierze

W 1982 roku Mary Beth Norris opracowała i wdrożyła w USA flażoletowy program wczesnej edukacji muzycznej dla dzieci od 5 roku życia.

W 1994 roku odrodziło się w Polsce zainteresowanie flażoletem jako niezastąpionym instrumentem umuzykalniającym.

8 czerwca 1996 roku, w Opalenicy odbył się pierwszy Festiwal Amatorskich Zespołów Flażoletowych. Z czasem data ta została uznana za symboliczny początek narodzin Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego.

W 1998 roku, Lucyna Wietrzyńska nawiązała współpracę z irlandzkim producentem znakomitych flażoletów - firmą FEADOG.

1 października 1998 roku, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, powstało Stowarzyszenie Na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania, główny promotor i propagator Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego.

W następnych latach, grono popularyzatorów flażoletowego muzykowania powiększyło się m.in. o: Mały Przewodnik Katolicki, Pracownię Pedagogiczną ORIGAMI oraz Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

Mary Hanafin i Andrea Corr 9 marca 2005 roku w National Concert Hall w Dublinie, Mary Hanafin, Minister Edukacji Republiki Irlandzkiej oraz Andrea Corr, wokalistka i flażolecistka zespołu "The Corrs", a także nauczyciele i dzieci z St.Pauls Senior Primary School w Greenhills uroczyście zainaugurowali program "Flażolety dla nauczycieli". Program, umożliwia wszystkim dzieciom rozwinięcie w pełni ich zdolności muzycznych oraz doświadczanie radości wynikającej zarówno z wykonywania muzyki jak i odpowiadania na muzykę innych.

Wszyscy nauczyciele szkół podstawowych w Irlandii, to jest 25.400 osób, otrzymali flażolety FEADOG.

Rok 2006 - szacuje się, że w Polsce jest ponad trzydzieści tysięcy amatorów gry na flażolecie.

Wybrane produkty w naszym sklepie:

Flażolet mosiężny Flażolet niklowany Flażolety w szkole
Flażolet i jego odbicie
Ozdobnik stopki
Projekt i wykonanie
Adrian Makowski - 2006